Автор Тема: съставни стрели  (Прочетена 5218 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
съставни стрели
« -: октомври 09, 2015, 11:30:25 pm »
интересно ми е, засега от чисто любопитство кои от намираемите у нас дървсини са удовлетворителни за направата на съставни стели. под дървесини имам предвид  иглолистните, бук, габър, акация, клен, и др. а за типа стрели имам предвид нещо като тези -

изкушавам се за акация, въпреки тежката дървесина.
« Последна редакция: октомври 10, 2015, 05:19:42 pm от xenos »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: съставни стрели
« Отговор #1 -: октомври 09, 2015, 11:42:57 pm »
според мен всички такива са нерентабилни

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #2 -: октомври 09, 2015, 11:58:37 pm »
то като цяло нищо хубаво не е евтино, и все пак? за мен е рентабилно. като си зема свестен циркуляр това ще е първото дето ще опитам. вчера пробвах с плашка 7 мм, хваната на универсала на струг, подаването на шафта става откъм въртящия център. за няколко минути се получи идеално кръгла пръчка,  почти нямаща нужда от финиш.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #3 -: октомври 10, 2015, 12:58:07 am »
Бях чел в ония измислени книги за прабългарите, че правели стрелите си от бряст, трудно е да се прецени преди да се опита. Винаги се опираме на ''тежката теория'', която е много далече от нашата практика! Пробвай с каквото ти падне, то ще си покаже!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: октомври 10, 2015, 09:35:45 am »
ама верно са измислени тия книги - поработи с бряст и ще разбереш, че това твърдение наистина се основава на изсмукване от пръстите

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #5 -: октомври 10, 2015, 05:23:23 pm »
Този проблем с неравномерния спайн при стрелите от разбичен материал почти се елиминира при използването на цели издънки, бамбук и тръстики. А иначе - по показаният на снимката метод навремето правеха някои риболовни пръчки.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #6 -: октомври 12, 2015, 09:10:56 pm »
изкопах в мазето едни  забравени ябълкови трупи. сухи са, правожилни,имат дължината, и бих ги пробвал. само циркулярчето да си купя.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #7 -: октомври 15, 2015, 03:07:24 pm »
"Бях чел в ония измислени книги за прабългарите, че правели стрелите си от бряст, " 

Не знам да има някакви данни за намерени стрели свързвани с прабългарите.

Намирани са само върхове, никакъв дървен материал или пера доколкото знам.

От самите лъкове имаме няколко намерени костени пластини на наша територия и то при неясни условия, което не може да ги датира със сигурност.
Ако приемем културата Сивашовка от северното черноморие за прабългарска там имаме около 15 комплекта костени пластини от асиметрични лъкове от архаичният "хуно български" тип.

Хубавите плодородни български почви са ад за археолозите.

Бряста надали е добър за стрели, работил съм доста с този материал, за лъкове става но за стрели има много по добри материали.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #8 -: октомври 16, 2015, 12:22:37 pm »
Според мен някой от авторите на онези измислени книги може и да е чул/прочел някъде, че бряста е добър материал за лък и даже в Англия са го използвали наред с тиса (че в Уелс май са го и предпочитали), и е решил, че прабългарските са такива. А щом от това дърво се прави лък, значи и за стрели е добро - логиката на човека, незапознат с лъкоправството. Така си го обяснявам аз.  8)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #9 -: октомври 16, 2015, 10:27:52 pm »
И аз така си го обяснявам. Сещам се за А. Дончев, който много харесвам, в една от книгите си пише за колчани от видрова кожа, ползвани от българи...попрекалил е с индианските книжки! Но, хайде, да речем художествена литература, може, но пак е кофти! Лошото е, че такива неадекватни паралели и изсмукани от пръстите доводи и заключения ги има и в академични трудове, и то масово!
Това за брястовите стрели съм го чел, ако не ме лъже паметта, в книжка на Г.Фехер, та не само ги правели от бряст ми били и за износ! Там беше написано, също, че прабългарите си беквали лъковете с ВРАТНИ ВОЛСКИ ЖИЛИ, а това, май, е невъзможно!

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #10 -: октомври 18, 2015, 10:19:36 pm »
ей тези стрели ги правих за проба преди 3-4 години. от липа са, лепени от 4 парчета. оня ден им правих върховете, и не съм стрелял още с тех. нямам идея как ще се държат. хем са от липа, хем са тънки - около 7 мм, хем са леки - 24 -25 грама. ако не успея да ги опитам ще ги взема на турнира да опитаме ако трябва с по лек лък. пък и цецо може да им мерне спайна ей тъй за спорта.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #11 -: октомври 19, 2015, 11:32:19 am »
"Там беше написано, също, че прабългарите си беквали лъковете с ВРАТНИ ВОЛСКИ ЖИЛИ, а това, май, е невъзможно!"

Знам че монголците ползват гръбни жили от тибетски як, аз си намерих гръбни говежди жили за проба но хич не ми харесаха.
Изобщо не приличат на ахилесите ами по скоро на някакви парцали от които не можах да извадя нормални влакна.

За собствени нужди си правя два вида стрели от шафтове от Баухаус, и двата са 8 мм. но единя вид са от кедър а другия от бук.
Така едните стрели ми излизат около 25 грама а другите около 40 грама което покрива диапазона от лъковете ми от 45 до 70-80 либри.
Насадки и върхове взимам от Боухънт, върховете са ми по 4.5 грама, перта пуешки и гъши.

Един приятел турчин прави страхотни стрели, вретеновидни, направо перфектни поне за мен. Някой от вас го познават от състезанието в Турция, дългокосия с брадата, все не му запомням името и му викам "Сандокан".
Видяхме се в Унгария и ми подари една от неговите стрели, но аз пък я подарих после на една позната.

Всичко това без много престараване, правя си стрели колкото да си пробвам лъковете, не следя нито спайн нито други мерки, гледам за по силните лъкове да стрелям с по тежки стрели за да не ги натоварвам излишно, а и по тежката стрела ми се стабилизира максимум към десетата крачка при по силен лък.

Правенето на стрели е по гадно дори от плетенето на тетива. :)

пп
Дайте някакъв съвет за лепене на върха към шафта, пробвал съм с поксипол и някакво на Бизон но много често върха ми остава в мишената след издърпване.
« Последна редакция: октомври 19, 2015, 11:38:43 am от Sea Raven »

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #12 -: октомври 19, 2015, 09:21:05 pm »
аз съм нищил само веднъж гръбно сухожилие от говедо, по точно теле. станаха перфектни нишки, може би защото добитъка е бил за угояване и не е работил. става въпрос за backstrap sinew. не мога да подценя по никакъв начин стрелата. за мен тя е огледало за това колко е свестен лъкът. колкото за проба - да правил съм го. но ако се преследват по детайлни неща, или конкретен тип стрелба (например целева, далечна и др.) стрелата може да се окаже в определяща по голяма степен от лъкът.
от правенето на тетива няма по гадно нещо.
за лепилото - ползвам едно двукомпонентно на JIP, сигурно няма по евтино от него. само веднъж ми се е разлепял връх, като вадих стрелата от мишената, но на предния изстрел бях уцелил дувара. много вероятно върхът да се е разхлопал при удара. много трудно съм чистил остатъците от него във втулката. има и някаква остатъчна еластичност за разлика от някои други подобни лепила. за мен важното е втулката да не е гладка отвътре, и диаметъра и да съвпада с диаметъра на стрелата или да е минимално в +, за да пази шафта.
« Последна редакция: октомври 20, 2015, 08:55:18 pm от nameless »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #13 -: октомври 19, 2015, 11:45:19 pm »
И аз съм доволен от двукомпонентното на ДЖИП. Като съм чупил стрели, естествено си прибирам върха, ако го намеря,но голям зор е да се изчисти от вътре, с бормашина с тънки бургии, кръгли пилички и тънки длетца! Добре хваща!
Чудя се, натуралните лепила, как хващат дърво с метал? Някой пробвал ли е? Все пак, в стари времена така с лепени!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #14 -: октомври 20, 2015, 08:41:59 am »
Пробвали ли сте преди да почнете да чистите върха, да го нагреете малко по-сериозно? Някои лепила се чистят лесно, когато се нагреят. Виждал съм някои дори да лепят върхове със термо-силикон за ония пистолети.