Автор Тема: Дълъг лък и сложно-съставен  (Прочетена 5614 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: Дълъг лък и сложно-съставен
« Отговор #15 -: февруари 21, 2015, 04:42:16 pm »
Не съм казал че тюркутите са я открили.
Казвам че започват наново да я използват около 7-8 века след като скитите спират да правят скитските си лъкове.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #16 -: февруари 21, 2015, 06:12:53 pm »
Може ли изображение на скитски лък с V-снадка?

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #17 -: февруари 21, 2015, 08:21:52 pm »
Извинявай! Явно моя грешка. Не съм те разбрал.
Мисля, че в някоя от темите има качена работата на Селби и Карпович по една реплика на скитски лък. Там има снимки. И доста точно описание. Ако не, ще я потърся да я кача.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #18 -: февруари 21, 2015, 09:26:54 pm »
Моля те качи... Наистина не знаех, че има Скитски с V снадка.

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #19 -: февруари 21, 2015, 10:08:42 pm »
Извинявайте за забавянето!
Опитах да кача целия PDF, но има ограничение.
За това прилагам линк:

http://www.atarn.org/chinese/Yanghai/Scythian_bow_ATARN.pdf

Може да погледнете и репликата на Динко, която е в нашия форум:

http://mybow.eu/forum/index.php/topic,81.0.html

Поздрави!
Невен.
« Последна редакция: февруари 21, 2015, 10:14:56 pm от neven »

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 262
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #20 -: февруари 21, 2015, 11:25:19 pm »
Невене, грешиш. макар че при скитския лък чисто технически са V-снадките, технологично са правени като дървените елементи са издялквани или изпилявани и наслагвани със застъпване. от там идва и разминаването понякога. при мен дори едната снадка е като W.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #21 -: февруари 22, 2015, 10:39:51 am »
 :) Тази статийка съм я превеждал.

На снимката където са показали V-снадка са я показали за да покажат визуална прилика, но реално технологията при скитския лък е както каза Вайпъра - с застъпване. Просто от различните страни на рога (който при скитските се явява ядрото) снадките са огледални и изглежда като че все едно има V снадка.

Аз не изключвам възможността да има и такива лъкове, но прецизна V снадка може да се получи само с трион. А триончетата мисля, че се появяват около 5-6 в.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
    • Профил
« Отговор #22 -: февруари 22, 2015, 10:51:37 am »
Триона не е толкова сложен инструмент, може просто да е нащърбен нож. Виждал съм триони от древен Египет.

Сещам се за Александър Селкирк, според описанието на моряците които го намерили той бил оставен с един мускет, нож и малко барут и куршуми.
Когато му свършили куршумите направил от ножа си трион, с него нарязал цевта на мускета и си направил рибарски куки с които ловял риба за прехрана. Както и с лов на диви кози с голи ръце.

Лъкът със застъпващи се снадки е изкарал удивително дълго време, първите "хунски" лъкове са на сюн ну и са от около втори-първи век. пр. н. е.
Какво толкова им е било сложното че да не ги приложат до 6-7 век?

Сюн ну създават градски тип цивилизация, съответно имат работилници и прозводствени центрове, не винаги им се е налагало да дялкат в юртите на ръка като монголците.
« Последна редакция: февруари 22, 2015, 06:59:01 pm от Sea Raven »

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #23 -: февруари 22, 2015, 04:30:54 pm »
Невене, грешиш. макар че при скитския лък чисто технически са V-снадките, технологично са правени като дървените елементи са издялквани или изпилявани и наслагвани със застъпване. от там идва и разминаването понякога. при мен дори едната снадка е като W.

С наслагване по рамената да, но в дръжката са си класически V-снадки. И е много по-логично да са ламинирали първо ядрата, после да са поставяли дръжката с V-та и т.н. Това, че при някои има допълнителни ламини за подсилване на дръжката не означава, че сглобката в дръжката не е V-видна.
Динко, ти твойта дръжка посредством наслагване и припокриване ли я направи или първо ламинира ядрата, а после изряза V-та?
« Последна редакция: февруари 22, 2015, 04:34:56 pm от neven »

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 262
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #24 -: февруари 22, 2015, 08:38:33 pm »
за дръжката - правих я на банцига като класическа V - видна. от скиците на Шелби е видно че снадката в дръжката прилича на V - видна и мога да го приема с малко условности, но по скоро приемам някакъв вид напъхване и разтваряне на перата на женската част при залепването, и последващо подравняване доколкото е възможно преди ламинирането на допълнителните странични ламели. не мисля че е било проблем за скитите да направят класическата снадка. просто материала е бил от дървета с малък диаметър и застъпването е бил най приемливия вариянт.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz