Автор Тема: проект с бряст  (Прочетена 6349 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
проект с бряст
« -: февруари 07, 2015, 03:20:37 pm »
Здравейте!
Отдавна не съм се появявал, но като няма какво да покажа, няма смисъл да си чешем само езиците.
След това лирично отклонение имам конкретни въпрос.
Съвсем наскоро ми попаднаха две хубави парчета червен бряст. Едното е 20-15х220см, а другото 15-15х165см.
Проблемът е, че никога не съм работил с такъв материaл. Знам само, че е отлично дърво за прости лъкове.
1. Материалът е пресен-пресен, на 2 дни. Трябва ли да чакам малко да дръпне или да го започвам на зелено?
2. Има ли някакви особености при цепенето на бряста?
3. Какъв тип лък смятате, че би бил най-подходящ?
Благодаря!
Поздрав.
« Последна редакция: февруари 08, 2015, 11:11:46 am от neven »

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: проект с бряст
« Отговор #1 -: февруари 07, 2015, 05:32:23 pm »
Това което съм чувал е, че се цепи трудно. Ще трябват по-хубави и повече клинове.
Мисля, че Молгабет беше правен с бряст.
Дали да се работи на зелено, не знам.

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #2 -: февруари 07, 2015, 05:57:31 pm »
Благодаря!
Това, което чета вече 2 часа по разни форуми е, че наистина брястът се цепи тудно. Ако е за клинове, имам и то читави, но да си призная... Малко ме е шубе. То понеже на лакомията очите са огромни, та ми се ще поне за 4 лъка материал да извадя.
Другият вариант е да го мина на банцига и да не си играя.
Сега въпросът, който най-много ме вълнува е кога да го цепя/бича и дали да почвам заготовките на зелено?
Поздрав.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #3 -: февруари 08, 2015, 11:11:09 am »
От собствен опит - наистина мноого трудно се цепи бряста - цепил съм изсъхнал около 30см дебел ствол от бял бряст.... направо ми се.... не знам ако го срежеш с банцига на сурово как ще реагира и как ще се нацепи при съхненето - сигурно ще придобие и рефлекс. За съжаление счупих един относително дълъг около 1,60м лък от червен бряст, които ми дадоха изсъхнал - струва ми се доста по-крехък от белия пък и дизайна беше доста граничен с изключително тесни рамена. Когато се цепи се нищи като сухожилие белия и много голяма част отива фира. Не случайно се счита бряста за най-доброто за дръжки с тежка употреба като чукове, кирки и брадви.
Все пак имаш опция и можеш да резнеш на банцига по-тънкото първо на две и после едното парче на още две. Остави половинката с кората и да лежи, да не е изправено, същото важи и за цялото. Естесвено трябва да запечаташ краищата с мас или лепило. Ако обаче ги оставиш да съхнат навън могат да съхнат с години без да видиш реалния ефект и като го срежеш пак да се нацепи. Ако се държи добре разцепеното при съхненето без да се измята и нацепва радиално можеш да срежеш и другото, но го остави поне два месеца, за да се види истинската реакция. Пък едната четвъртина я пробвай на зелено да я работиш. Все пак провери по кората дали е расло направо или има спирално усукване при растежа на дървото, защто това може да ти изиграе много лоша шега. Факт е, че едно време, поради употребата на каменни сечива всички лъкове са правени на зелено и после са оставяни да досъхват преди тилиревонето, което реално драстично скъсява времето за съхнене .
Счита се, че викингските лъкове са били дълги примерно 1,80 и са били от бряст. Аз съм правил и успешни къси лъкове от бял, естествено късият добива известен сет, но когато се следват добре годишните слоеве е много трудно да се счупи - изключителна сила на разпъване. По-добре реагира при дълъг лък, за да се минимизира сета и да има по-равномерно разпределение на напрежението.
Моят съвет е задължително рамената да ги оформиш с рязане на банцига, а не с дялкане и после само пила - това ще ти спести зачекването и тръгването да се цепи надлъжно по жилките, което понякога поради усукването навлиза в самото рамо и разваля тотално първоначалния замисъл. Също така е препоръчително да се отървеш изцяло от меката сърцевина, от където винаги тръгва радиалното нацепване, даже и след премахването и е добре цялата дължина да се намаже с лепило, което да предотврати това. Също така ако последният годишен слой е достатъчно дебел - можеш да го ползваш директно като гръб на лъка след внимателното обелване на кората.
Успех!

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #4 -: февруари 08, 2015, 11:15:14 am »
Благодаря!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #5 -: февруари 09, 2015, 08:30:29 am »
Бе дайте ми само бряст, да видите как цепя! :) Единственият "проблем", който съм виждал при цепенето на бряст, са множеството свързващи "мостчета" (не знам как да ги нарека), които се получават в цепката. Трябва да се кара внимателно, и да се прерязват още докато се зараждат, че иначе прецакват доста материал. След всеки няколко удара поглеждам в цепката, и ако видя нещо такова - режа с добре наточен нож.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #6 -: февруари 09, 2015, 09:00:20 am »
Така де - нищи се като сухожилие, а когато е по-дебел още повече.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: февруари 09, 2015, 02:10:27 pm »
Първо, начина да се остави да съхне изправено е тотално погрешен - дървото трябва да лежи над пода на около 5-15см или пък по-високо. Правилното време за сечене принципно е от декември до средата на февруари - според годината - в най-студената и част. Това предпазва от прекалено нацепване дървесината, защото в този сезонен период по ствола има много по-малко сокове.
Цитат
МОГА ЛИ ДА ПРАВЯ С ДЕБЕЛИНА НА ЛЕТВИЧКАТА НЕ ПО- ШИРОКАОТ РАЗТОЯНИЕТО М/У ДВА ГОД.КРЪГА.?
Този въпрос не го разбирам. Ако съхне при приблизително еднаква околна влажност на въздуха - ще му е веобходима около година с кората. Ако е навън може и никога да не изсъхне, като се редуват валежи и засушаване..... Дървесината се стреми да уравновесява своята влажност с околната и когато е влажно те дърпа влага, а когато е по-сухо отдава. Най.лисно определянето на изсъхването се прави с помощтта на прецизна везна - мери се в период от време прим на 1 седмица и когато спре да намалява по тежест за повече от две седмици дървото е достигнало оптималното си изсъхване при съответната относителна непроменяща се влажност на въздуха и при другите равни условия.

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #8 -: февруари 11, 2015, 03:32:38 pm »
Разбичих късото парче на банцига, както предложи Цецо и се получи добре.
На зелено се работи приятно с ренде и не зацепва.
 Абе тоя бряст е е****и шантавата дървесина. Беше идеално прав ствол, а в момента имам 2 четвъртини и една половина, които са с доста приличен рефлекс!!!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #9 -: февруари 11, 2015, 06:15:23 pm »
   Въпреки това - с летвички не разбирам как ще правиш лък освен ако не е някакъв вид ламинат. Ние все пак говорим за прости лъкове в тази тема, които се правят с отнемане на материал от едно дърво до получаване на лък. Всъщност махаш всичко излишно :D. За съжаление описанието  на направата от сушенето до края е твърде дълго поне според мен, а аз не съм експерт. Трябва може би да се направи един туториал с обяснения и снимков материал, ако някой се навие  - моля!
   Радвам се Невенчо, само дето ако не го ограничиш рефлекса може да стане твърде голям и дървото после да не може да го понесе. Имам такъв случай точно с габър. Ако някой може да следва годишен слой на габър лично ще му измия краката. Ползва се директно под кората слоя, като кората се сваля много внимателно, за да не се надере повърхността отдолу.
« Последна редакция: февруари 11, 2015, 06:44:23 pm от primitive »

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
    • Профил
« Отговор #10 -: февруари 12, 2015, 04:41:02 pm »
Оха, бряста е дърво пълно с изненади. :D  Когато започнах със селфовете работех предимно с бряст, повечето от лъковете ми са от това дърво, много е особено. Пробвах с черница, ясен, акация, маклура, дрян, сигурно и още нещо съм дялкал за което не се сещам сега но бряста ми хареса най много въпреки че от всичките е най гаден за работа.

Аз търсех нещо което наричам червен бряст, не знам дали е правилно но това е дърво с много голяма сърцевина, при правилно отнемане се получава ефекта на тиса. Сърцевината е много твърда, трошлива и много трудно се огъва, бялата част е гъвкава и я допълва.

Бряста се суче като жив когато е суров, на мен почти винаги ми правеше обратен сет което си е бонус, двете части на дървото имат различна влага и съхнат по различен начин.
Последно от бряст правих един 125 либров лонгбоу тип Мери Роуз стандарт.

Много интересно дърво, имам един хубав двуметров ствол в мазето, кога ли ще му дойде времето.

А цепенето на бряст е незабравимо приключение.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=566557433369164&set=a.541077909250450.126957.100000447370517&type=3&theater

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #11 -: февруари 13, 2015, 07:37:54 pm »
  >:(  Включвам се в темата преди малко и виждам ,че запитванията от няколко дни насам ,които ги бях писал са изчезнали,отговорите на някои ,които са ме цитирали са там ,а моите въпроси липсват.Въпроса ми е  : нещо при мен ли е ,или Администратори ,или модератори са сметнали ,че не си заслужава да стоят моите питания ?
  Проверих и по още две теми ,но не са преместени въпросите ми. Ще чакам отговор !! >:(

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #12 -: февруари 13, 2015, 11:37:04 pm »
Въпросите ви са преместени в друга тема.
http://mybow.eu/forum/index.php/topic,264.msg1772.html#new

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #13 -: февруари 15, 2015, 02:13:28 pm »
Имам въпрос!
Какво според вас трябва да бъде съотношението беловина/сърцевина при направата на лък от бряст?
Естествено, сигурно има значение типът лък.
Поздрави,
Невен.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #14 -: февруари 15, 2015, 07:26:30 pm »
Според мен колкото е повече беловината при бряста, толково по-добре. Моето мнение е, че сърцевината на бряста е доста крехка като изсъхне.