Автор Тема: простите лъкове на ''МОЯТ ЛЪК''  (Прочетена 7405 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
простите лъкове на ''МОЯТ ЛЪК''
« -: януари 15, 2015, 07:52:00 pm »
Прави впечатление, че във форума рядко се виждат и показват напълно завършени лъкове! Случайния посетител, може би, точно това ще потърси, първо, влизайли тук! Преди време xenos беше предложил да се направи такова място във форума! Не знам дали, като раздел или като обикновенна тема, но би било хубаво! Могат да се направят и такива за напълно завършени композитни лъкове, стрели, колчани и пр. Качвайте снимки с пояснения, да гледаме и да коментираме! Едва ли са много хората, които са вадили нещо ново/то и тия дето се занимават по принцип, май не са много :(/, така, че качвайте и стари лъкове, ако ви се занимава! В друга публикация ще покажа последния ми лък, който завърших преди два дни!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
Re: простите лъкове на ''МОЯТ ЛЪК''
« Отговор #1 -: януари 15, 2015, 08:12:16 pm »
Ето го не особенно сполучливият ми опит за реплика на MOLLEGABET/ както се оказа от информацията, която ми предоставихте/.
 157см. по тетивата, 41либри на 27инча
Има две естествени кривотий, при дръжката и в основата на задебелението на долното рамо, които ми отровиха живота при тилероването! Продължава да няма търсената симетрия, и не съм сигурен дали е от тези натурални извивки или от майсторлъка ми ??? Дайте мнение!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #2 -: януари 15, 2015, 08:13:27 pm »
В натегнато състояние и в опън!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 15, 2015, 08:16:11 pm »
и нока

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: януари 15, 2015, 10:58:34 pm »
Браво Емба бързичко го отупа - на мен ми харесва определено. Единствено искам да питам това вече сет ли е или така си беше естествено лъка? Щото ако е сет - кофти, ако не е сет - не чак толкова кофти. Също така подробностите са интересни - от какво дърво, какъв е финиша, на какъв склон е расло, лесно ли го открадна ..... ;D и т.н. Сори и още нещо - анонсирай го като хората - дължината не се мери по тетивата, а по гърба от нок до нок!!!
И да наистина има много малко завършени лъкове във форума - че засрамете се де! Мен лично ме е срам  :)
« Последна редакция: януари 15, 2015, 11:03:45 pm от primitive »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #5 -: януари 15, 2015, 11:30:43 pm »
За съжаление е сет! Не знам защо ясена винаги ми дава сет! Работил съм тис и маклура/осейдж/, при тях сет, май-май, не съм имал!
Байцван полски ясен, расъл на равно/плато в предбалкана, край Червен бряг/ надморска височина 340м., сечен през януари/преди 5год./ носих го на рамо 4-5км. до шосето/не ме хванаха горските/. Дължина по гърба/отпуснат/ 165-166см.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #6 -: януари 16, 2015, 09:09:50 am »
За съжаление, и аз не мога да се похваля с нищо ново. :( От доста време ми се ще да започна пак, но все го отлагам заради нещо друго. Само едни стрели правих последно през есента, и друго не съм. Сега основно работя върху осигуряването на добро работно място - работилничката ми. Имам да правя ново магаре за дялане и тилеринг летва с макари, и към пролетта, дай Боже, може да почна пак работа! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #7 -: януари 16, 2015, 11:06:48 am »
Даа, абе такива ми ти работи..
Действително ясена е склонен към сетване и може би е малко прехвален - единственото лечение според мен е увеличаването на широчината на рамената и действително да не се очакват големи сили на опън от него. Също така, може би като дълъг английски ще работи по-добре, но пак със сет разбира се, вероятно в тези случаи все пак сета ще се намали. Забелязал съм и, че някои видове ясени просто сетват по-малко от други, ама никога не можеш да си сигурен преди да опиташ. както се казва от всяко дърво свирка не става!

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #8 -: януари 16, 2015, 05:44:35 pm »
Емба, че въри си прибери маклурата, ще я изядят червеите
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #9 -: януари 16, 2015, 06:48:51 pm »
 :) :D :D :)  Добър е като гледам ,Браво !

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #10 -: януари 16, 2015, 09:27:14 pm »
Да, направило ми е впечатление, че трудно се постига голяма сила на опън при ясена и в същото време не носи и добри скоростни характеристики! Това дали се дължи на почти сигурното сетване или на прекалената еластичност и лишен, в същото време, от твърдост материал! Или едното е следствие на другото, всъщност! Може би ясена ще е добър за направа на ламиниран лък, приложен за гръб в комбинация с по твърда дървесина, издържаща на компресия и даваща по висока скорост, за корем!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #11 -: януари 16, 2015, 10:46:33 pm »
Що се отнася до маклурата, чакам да ми я донесе, я щъркела, я някоя цицореста кранистка...

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #12 -: януари 17, 2015, 01:38:42 pm »
Искам да пробвам с Бреза, Върба, Бряст, Леска, Маклура, Мекиш...

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #13 -: януари 17, 2015, 08:13:22 pm »
ще ти го пратя. право като свещ, да не се оправдаваш с чеповете
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #14 -: февруари 11, 2015, 10:38:42 pm »
Днес финализирах, що годе, една хвойничка.Расла в Родопите, сечена преди 2 год.
Дължина 164см., при поставяне на работната тетива ми отчете почти 50лб., зарадвах се, но след няколко напъна взе, че отцепи при единствения по-голям чеп/отцепиха се 3 год слоя на 3-4см по дължина/ Изкуших се да го захвърля, но все пак трите дена, които му отделих ме спряха и отстраних тези нарушени 3год. слоя. Като се има впредвид профила на цепеницата, множеството чворове и всякакви неравности по повърхността/ще се уверите от снимките/ задачата не беше лесна, и определена не я свърших, както трябва! Но, за сега лъкчето държи/може би не за дълго/, не го мерих пак, но едва ли надхвърля 35лб.