Автор Тема: Бронзови върхове за стрели  (Прочетена 831 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 245
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
Бронзови върхове за стрели
« -: декември 30, 2014, 10:24:51 am »
Преди няколко дни посетих музея на Инст. по археология и ми направи впечатление едно нещо. Имаше две колективни находки на втулчати бронзови върхове за стрели. Знаете, те са по 2-2,5 см. средно. Но вътрешния диаметър на втулката е малък, от 3 до 5 мм. според мен на различните екземпляри.

Струва ми се, че са използвали преходник между върха и шафта, иначе стрели по 3 мм. - нещо не ми звучи...

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 389
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Re: Бронзови върхове за стрели
« Отговор #1 -: декември 30, 2014, 09:28:05 pm »
Логично звучи! С контри ли бяха? Да не са от ония дето умишлено се закрепват съвсем леко, за да останат в плътта на противника при вадене?

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 262
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: декември 30, 2014, 10:26:12 pm »
имам такъв връх, също съм се чудил защо е толкова малък диаметъра. предполагам че са бойни стрели. и са изстрелвани само по веднъж. по допускам че формата на стрелите може да е била нещо като barrelled. според теб какъв е смисъла на преходника, освен ако стрелите на са от бамбук или тръстика? не намирам отговор и за малката дупка в дъното на гнездото. или за отрова, или да излезе въздуха и излишното лепило при фиксирането на върха към шафта.,
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 245
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #3 -: януари 01, 2015, 01:10:02 pm »
Отровата се маже външно по принцип.