Автор Тема: Код счупена стрела  (Прочетена 6778 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Код счупена стрела
« Отговор #15 -: октомври 02, 2015, 09:46:20 am »
Ми това второто си е класическа "footed" стрела. Само дето по принцип се прави не от две летвички, а от една, но с разрез по средата, който не я разделя на две отделни части.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #16 -: октомври 02, 2015, 08:25:12 pm »
нямаше с какво да направя удовлетворителен разрез, обиновено такива неща ги карам директно на банциг,а но сега съм с една силно чапразена лента. ама и така ме устройва. заготовките от горните снимки предполагам трябва да се пристегнат преди залепването там където влиза върха на мъжката снадка? не съм запознат теоретично с тези неща.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #17 -: октомври 02, 2015, 08:34:06 pm »
Да, важно е да се пристегне точно където свършва разреза. Най-добре се получава със C-стягите:

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #18 -: октомври 02, 2015, 09:15:08 pm »
ако аз можех да правя такива  снадки бих се надул като балон и бих се пръснал от гордост-браво  ;D

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #19 -: октомври 02, 2015, 09:33:57 pm »
ванка, лесна работа е това с двете парчета. трябва само да си направиш ламелките. за стрела 8,5 мм. диаметър използвах сечение 11х6 мм - два броя.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #20 -: октомври 02, 2015, 10:21:35 pm »
Единственото нещо, което може да ме стимулира да правя такива работи е, просто, да видя дали ще стане! Иначе, счупи ли се стрела, взимам и върха и право в коша! Освен това, ми се струва, че такива ремонти ще ударят стрелата, в тегло, може би не, но в спайн...лепилното вграждане, няма ли да я втвърди?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #21 -: октомври 03, 2015, 10:14:13 am »
То наистина я втвърдява, но отпред, където е най-застрашена от счупване, а спайна там се проявява в много по-малка степен. Спайна се мери и вижда в центъра и около него, а теглото може да се промени много, зависи какво дърво ще се ползва за ремонта. В Англия, за награда при турнирите са подарявали точно такива "ремонтиранирани" /footed/ стрели, даже са имали и отзад такова устройство.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #22 -: октомври 03, 2015, 10:25:11 pm »
емба, стани първи и е твоя ;D

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #23 -: октомври 03, 2015, 10:57:04 pm »
Мина ми през ума, че за това си ги подготвил...може направо да ги надпишеш с моето име!
Иначе, с тия ''ремонтирани'' стрели, стана ми интересно! Цецо, защо са ги подарявали, точно такива, има някаква история, легенда или нещо такова, или са ги ценели повече от другите...тва лепеното място, май, ще държи повече на чупене?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #24 -: октомври 03, 2015, 11:18:47 pm »
Със сигурност са по-здрави и там лепенето е от 4 страни много яка сглобка - не знам легенда, за мен странното беше защо ги наричат footed, като фут е ходило. Оказа се, че според тия същите англичани, стрелата след изстрелването като се забиела стъпвала и следователно това било ходилото и или крака.

ето един пример
https://anthromuseum.missouri.edu/grayson/europearchery/1994-0759prizearrow.shtml
като тука бая са си поиграли

тука е примерно как се прави, ако някой му се занимава....
http://www.broadheads.de/Bilder/bowpics/Pfeile/4erSpleiss/CodySpecialTutorial.html

като има и още по-изгъзени варианти ако погледнете по-надолу на тази страница снадката е спираловидна...
http://www.ifish.net/board/showthread.php?t=572570&page=2

има дори и още по-извратени, но мисля, че това е достатъчно

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #25 -: октомври 04, 2015, 06:51:11 pm »
емба, предпочитам да ремонтирам една стрела, пред това да я украсявам ;). вложеното време сигурно е сходно. а за наградата - кедъра от която ще ти направя стрелата още не е засаден.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #26 -: октомври 04, 2015, 10:16:59 pm »
Удряш ме по естетическите търсения, ли? Мислех си, че при теб те са наравно с функционалност! А иначе...турам ти го и у наградата и у кедъро...шашкънин!

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #27 -: октомври 04, 2015, 11:08:03 pm »
функцоналността е водеща

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #28 -: октомври 05, 2015, 12:40:34 am »
Да! Тези снадки, много ме впечатлиха, особено четворните!