Автор Тема: Бамбукови шафтове  (Прочетена 10819 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 502
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Бамбукови шафтове
« Отговор #45 -: май 09, 2017, 01:58:48 pm »
Това с определянето на спайна на даден шафт досега си мислех, че го знам как става, но напоследък съм малко объркан, защото попаднах на противоречиви съвети! ???

Ето сега ти примерно казваш, че оставяш най-малкия, за да си сигурен, че няма по-малък спайн от него. Други (повечето на които съм попадал), правят обратното - гледат за най-големия! Извода, който съм си направил дотук е, че определянето на спайна на даден шафт има смисъл само ако той се съпостави с положението на стрелата при изстрел! Като гледаме динамиката на стрелата на забавен каданс, се вижда, че най-голямо значение има спайна, който е измерен от страната, перпендикулярна на равнината на жлеба на нока. Змиевидното огъване се извършва в тази посока, съответно този спайн ще влияе върху това дали стрелата ще е подходяща за лъка, колко бързо ще се стабилизира след изстрел и прочее!

Досега аз съм спазвал следното правило: измерва се спайна във всички посоки, избира се най-големия, маркира се шафта от тази страна, и жлеба на нока се поставя перпендикулярно на тази мярка (кок фидъра съответно се лепи върху нея). Това с избирането на най-големия спайн обаче, ми се струва че може да е останало от изработката на стрели от разцепено дърво - тогава той обикновено съвпада идеално със страната, педпендикулярна на равнината на годишните кръгове - посоката, в която стрелите ще се счупят най трудно (казват - "най-плътната и здрава част да контактува с лъка"), а селф ноковете няма да се разцепят лесно. Но моите стрели са от издънки - лескови, дрянови, бамбукови, тъй че това май не би трябвало да ме вълнува толкова?

И от тук ми изскочи следния въпрос: Дали тогава не мога да си избирам спайна според нуждата? Т.е. излиза, че с една и съща стрела мога да стрелям с различно силни лъкове, според това как ще ориентирам нока - по най-големия, или по най-малкия спайн ...или някъде между тях? Дали са правилни тия ми размишления, или има правила, които трябва да се спазват задължително?! Е това ми се ще да си изясня! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #46 -: май 30, 2017, 04:40:16 pm »
Eдва ли ще мога да ти дам изчерпателен отговор на въпросите.
За мен е по-лесно да избирам най-мекия спайн, понеже няма опция както и да поставиш нока да паднеш под този. Други подробности които забелязах също имат отношение към спайна и бамбуковите шафтове, но са твърде много за да ги описвам. При бамбуковите шафтове няма винаги точно определена позиция, където да се намира най-твърдия респективно най-мекия спайн и затова съм приел този маниер. Повечето продавачи и производители на шафтове не си правят труда и поставят мерките както им дойде според първото измерване ако изобщо го правят освен всичко останало.... което правят или не правят.
Спайна е сравнително късно нововъведение може би от края на 18-ти или началото на 19-ти век, когато добива по-широко разпространение спортната стрелба. Някой съвестен чичка вероятно в стара Англия, болен като нас  :o е седнал и е взел да ги смята нещата та оттам. Преди това въобще не е имало такова понятие и единствените точни мерки са били да ги докарват на тежест /при бамбуковите/ или приблизително да определят огъването на око при другите. Е вероятно и тогава го-долу са знаели как да не пускат стрели, които да се трошат при изстрела и да се самонараняват.
Корейците считат, че шафтовете от бамбук с еднаква тежест имат приблизително еднакъв спайн и затова не го мерят. Ама според моите измервания ще имат да вземат и още как, естествено това не им пречи да си пецкат  ;D. Така или иначе дадения спайн те застрахова от счупване и гарантира сравнително много по-бърза стабилизация на стрелата след изстрела.
Още едно съображение да меря най-ниския - стрелата се движи в една затихваща синусуидална да я наречен пружина, т.е. синусуидата не е в една равнина и така продължава до попадането, че и след това до пълен покой. Хич да няма спайн, хубаво е да имаш някакво понятие какво ти трябва и 100% това е един мого голям +.
Парв си, че в този случай имаш една мулти функшън стрела ако и избираш спайна, само дето не виждам начин да и местиш перата и ориентацията на нока за различните лъкове. Ебаси сложното ;D.
« Последна редакция: април 17, 2018, 07:17:15 am от primitive »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 502
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #47 -: април 16, 2018, 09:26:16 am »
Вчера забелязах, че бамбука ми е избягал в градината!!  ;D Пробил е някак си двата пласта мембрана за хидроизолация, и си търчи нашия! :) Естествено изкорених бегълците, ама ако продължава да го прави - ще трябва пак да се копае, и да се слага ламарина или нещо друго дебело... :(

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #48 -: април 17, 2018, 07:16:56 am »
явно няма спасение