Автор Тема: Бамбукови шафтове  (Прочетена 12068 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Re: Бамбукови шафтове
« Отговор #15 -: май 31, 2014, 03:44:47 pm »
и аз имах подобен проблем но ги закърпих със употребявани шишчета и лепило ::) а при изправянето имах ситуация-изправям-ок след няколко дена се накъдрили като змии и пак сначале и сега имам няколко кривички но ми писна пък и летят горе долу добре

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #16 -: юли 04, 2014, 04:31:15 pm »
 ;D Незнам колко са леки тези готови вече бамбукови стрели,и дали навреждат на лъка ,но аз например ,си изработвам от леска стрели.Естественно ,преминават няколко месечно съхнене,и след това ги обработвам.Така една стрела / само тяло / с размери  : дълж.75см ,дебелина 8,5мм тежи средно 25-26грама.С острието и перата / естествени / -33-34грама.По плътност ,не мога да ги определя ,но лък със сила на опън 30кг го издържат,и не оказва влияние на точноста им.От години ползвам такива ,наред с другите ,струговани които са.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #17 -: септември 02, 2015, 02:58:53 pm »

...има субтитри на английски.

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
    • Профил
« Отговор #18 -: септември 05, 2015, 10:27:26 pm »
Стана ми интересно,защо махат горния (подобен на лак) слой на бамбука.
Хареса ми как оформят перата без да режат.Ще го пробвам метода

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #19 -: септември 07, 2015, 08:40:44 am »
Подариха ми един корен Yadake - японски бамбук за стрели (Pseudosasa japonica). Тая зима ще изкара в саксията, докато укрепне, но напролет ще го садя в градината, да видим какво ще излезе! :)

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #20 -: септември 07, 2015, 06:58:37 pm »
Честито! Хубава придобивка.
Съветвам те, да не го садиш в градината, а в нещо като по-големи саксии или кашпи. Иначе рискуваш да ти превземе двора. Бамбукът е смърт за градината.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #21 -: септември 07, 2015, 09:18:43 pm »
Имам го предвид! Макар този вид да е от "бягащите", реално е по-слабо инвазивен и се контролира по-лесно. Иначе ще му приложа най-ефективните методи - мембрана на дълбочина 60 см в почвата, и 10 сантиметра над нея. Плюс е и, че е един от най-"коравите" видове - преживява температури и под -15 градуса!

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #22 -: септември 07, 2015, 10:17:54 pm »
И аз миналата година си посях бабмбук но не знам какъв вид е-извадих издънки от развъдника в сандански в момента прилича на храстче

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #23 -: септември 08, 2015, 07:05:29 pm »
Стояне, остави една издънка, и я насочи горе доло на юг. с надеждата, че след няколко години ще достигне до моя двор. иначе и аз се мъчих да въдя бамбук от семена. купувах ги от германия, но нищо не поникна. после ми казаха че на митниците ги облъчвали с нещо и ставали стерилни. не знам колко е вярно.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #24 -: септември 08, 2015, 07:20:05 pm »
Само да тръгне (а за сега има изгледи това да стане), ще ти пратя! Не,че ги облъчват, ами е ниска кълняемостта. Преживяемостта след покълване също е ниска. Примерно аз купих семена от черен бамбук. От 10 поникнаха 4. От тях след 2 месеца беше останало само едно, кето презимува успешно, само за да умре в началото на следващото лято.

Човека, който ми подари корена ( а той отглежда много и най-различни видове), каза че има смисъл да се купува направо голямо растение в саксия. Оцеляването му било сигурно, за разлика от семената. Добре развита издънка с възрастни ризоми е най-сигурният начин за завъждане на бамбук!

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
    • Профил
« Отговор #25 -: септември 08, 2015, 07:43:58 pm »
От къде може да се поръча и на каква цена. :)

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #26 -: септември 08, 2015, 07:51:30 pm »
не си спомням. сайта звучеше като нещоситам plants. аз няма да повторя. най добре е да се закупи поникнало растение.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #28 -: септември 08, 2015, 08:47:12 pm »
Бях поръчал от Китай семена Mosso bamboo - Гигант. 80% покълнаха. В саксия по три семена сложихме, като повечето и трите покълнаха. Бяха пет саксии. Когато станаха една педя горе-долу поникна по още едно стръкче. И така до първия лед, който ме изненада. Забравих да ги прибера и измръзнаха. Все си мисля, че ако ги бях прибрал, и пролетта ги бях засадил сега щях да имам мини гора. :)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #29 -: септември 08, 2015, 09:10:58 pm »
Сега като се замисля, май по-скоро преживяемостта на покълналите беше проблем. Кълняемостта май беше наистина 50-80%, но точно фазата с една-две издънки с по няколко листа беше препъни-камъка. Там измирали повечко.