Автор Тема: Бамбукови шафтове  (Прочетена 7173 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 260
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Бамбукови шафтове
« -: април 18, 2014, 01:41:58 am »
оня ден надникнах в баумакс щанд "градина" бяха заредили с бамбукови пръчки различна дължина и дебелина. понеже и друг път съм го правил този номер отново го приложих успешно. вземам връзка от 5 пръчки с дължина 120 см. но заменям от другите снопчета тези които не ми харесват. пръчките изглеждат доста прилично подбрал съм ги с почти еднаква дебелина. за спайна няма да говорим, но пък  за по малко от 70 ст. за шафт мисля че си струва. бамбука е тонкин.

"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 490
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Бамбукови шафтове
« Отговор #1 -: май 30, 2014, 10:03:09 am »
От няколко седмици съм завъдил вкъщи един бамбук, който не съм сигурен кой вид е точно, но е от рода Phyllostachys (или aurea, или nidularia). Чудя се дали ще става за стрели? Стеблата му изглеждат така:

Предполагам заглаждането на възлите няма да е проблем?
« Последна редакция: май 30, 2014, 10:09:37 am от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 514
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: май 30, 2014, 01:22:27 pm »
Че защо да не стават -  пробвай...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #3 -: май 30, 2014, 01:46:33 pm »
Ми щото загледах какви видове са избрали японците примерно за стрели, и гледам се различават малко по възлите. Pseudosasa japonica примерно е с по-гладки възли. Ама пък там междувъзлията нещо не ми харесват. Тумбести едни такива. Даже се чудех защо са избрали такъв вид? Пример:

Аз като питах дали стават, имах предвид ако се изравнят и загладят възлите, дали ще е проблем за здравината на стрелата?

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: май 30, 2014, 02:31:44 pm »
Не е проблем. Те така си ги и правят - заглаждат възлите с някакъв абразив.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: май 30, 2014, 03:09:46 pm »
Значи възлите винаги са проблем, но поне от снимката /първата/, която си качил са си супер. Снимките от другия ти пост естествено се различават драстично и определено ако стане нещо то ще са някакви мноого странни стрели. Според мен съществения елемент, който може да се ползва като отправна точка е дебелината на стената на бамбука. Поне 2-2,5мм ми звучи добре.

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #6 -: май 30, 2014, 03:26:10 pm »
Моят бамбук в двора е като на първите две снимки като гледам.В Неделя след турнира вдъхновен от стрелите на Христо(баси дзверските) ;D си отрязах една пръчка около метър и почнах да я изправям нагрявайки я с пистолет за топъл въздух или както казва Драго(топлодух) ;)
 В течение на процеса бамбука стана от тъмно зелен до много свтло зелен.Тогава реших,че е време да му шлайфам пръстените.Поизшлайфах ги и реших да доизправя с нагряване.Дали не бях нагрял достатъчно или бях отнел повече матриал от нужното,но при едно леко напъване в дебелия край стрелата се подкъси точно на шлаъфаното коляно.

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #7 -: май 30, 2014, 04:53:03 pm »
Винаги съм си мислел че трябва да се оставят да поизсъхнат преди да се изправят. Може и да бъркам...

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 242
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #8 -: май 30, 2014, 05:46:49 pm »
Някъде няма ли описана технологията на японците за стрели?

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #9 -: май 30, 2014, 05:48:34 pm »
а бе аз се казвам Драго и казвам топлодух ама чесно казано не мога да се сетя кога стигнахме да си говорим за това чудо на техниката на турнира :)

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #10 -: май 30, 2014, 05:53:12 pm »
а бе аз се казвам Драго и казвам топлодух ама чесно казано не мога да се сетя кога стигнахме да си говорим за това чудо на техниката на турнира :)

;D ;D Говорихме за коването нещо.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #11 -: май 30, 2014, 06:05:00 pm »
Имам аналогична случка с идеално изсушен шафт от тонкин. Явно си е характерно за бамбука. Все пак и аз съм на мнение, че трябва да се оставят да изсъхнат идеално преди да се работят, но де да знам... може би пък трябва да се изправят на зелено и чак след като се изправят да се оставят да изсъхнат. Тогава да се шлайфат нодовете. Поне от филмчетата корейците ги нагряват брутално и ги изправят, като в областта на мястото за подрастването на листата, точно след или преди нодовете пробиват с шило малка дупчица, за да излезе пренагретият вътре въздух, и вероятно влагата. Кога обаче става шлайфането не е ясно. Китайците и японците също ги нагряват брутално, та чак накрая стрелите се получават тъмно шоколадови, клонящо към почти черно. Чел съм, че при това нагряване бамбука трябва да се "изпоти", т.е да му избият смолите отвътре във вид на малки капчици. Предполагам това го изсушава и втвърдява допълнително. Опитът ми обаче не е особено голям.
Пък на пистолета за горещ въздух аз също му викам топлодух, всъщност това название едва ли е чак толкова странно или ограничено.
« Последна редакция: май 30, 2014, 06:07:04 pm от primitive »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #12 -: май 30, 2014, 07:17:40 pm »
Както и при тръстиките (арундо примерно), пръчките трябва да са идеално изсъхнали, преди да почнат да се изправят. Това обаче е доста бавен процес заради голямата плътност на бамбука, както и характерната му повърхност. Примерно една зима около печката, или едно лято на горещо място вероятно би стигнало.

При нагряването като критерий за достигане на подходящата температура служи точно споменатото от Цецо "изпотяване" - избиването на маслата върху повърхността на междувъзлията. Пръчката трябва да се изправи идеално преди да се шлайфат междувъзлията, това се подразбира мисля! ;)

То аз скоро няма да пробвам от този моя де, щото имам само един корен, който е на две издънки в момента. Просто питах предварително, че да знам колко да "треперя" над него! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #13 -: май 30, 2014, 07:56:47 pm »
То принципа е - като имаш малко - трепериш, когато са стотици.... не трепериш! :)

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #14 -: май 30, 2014, 08:20:52 pm »

Тук има доста като видео информация. Определено са сухи преди да почне обработката. От време на време даже ги мокрят.