Автор Тема: Отново бряст  (Прочетена 1509 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 15
  • Arrows: +0/-0
  • Докато дишам се надявам !
    • Профил
Отново бряст
« -: февруари 10, 2014, 10:55:41 pm »
Здравейте лъкоправци , Според моите наблюдения от работата с бряст това дърво е като гумено, супер еластично. Направих ето този лък от клонка около 5 см в диаметър дори, защото експериментирам и след като го издялках го изпекох на огън, като преди това намазах много обилно заготовката с ново двигателно масло, защото ми се свидеше за този опит да похабя ленено масло. Та, намазах го и го оставих за 3 дни на проветриво място, след това го опекох постепенно на огън като си мислех че ще се счупи, но за моя изненада  стана много пъргав и тъй като нямах търпение да го пробвам издялках една стрела от чам и го изпробвах в градината. Според моите скромни познания има  доста сила ...

http://creyzo101.snimka.bg/other/l-kove.800829.32578571

http://creyzo101.snimka.bg/other/l-kove.800829.32578572

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Отново бряст
« Отговор #1 -: февруари 12, 2014, 10:53:19 am »
Похвално е, че продължаваш да опитваш. Просто според мен, а и повечето автори по темата за този "занаят" се изисква доооооста търпение. Всяко нещо което го бързаш, както в случая - обикновено се претупва. Пък за машинното масло, даже няма да коментирам. Не е необходимо маслото да е бавно съхнещо като лененото, което е плюс - при липса могат да се ползват свинска, гъша, патешка и т.н. мас. Слънчогледовото олио определено не става, понеже гранясва, вероятно зехтина е приложим. В магазините продават доста други масла, които също стават в сферата на естествените и достъпни продукти.
Такова бързане е оправдано само в случай на ситуация, която изисква пряко или непосредствено оцеляване. Обикновено такива лъкове нямат много дълъг живот и работят за кратко време, изпълнявайки функциите си, при това не зле.
Действително бряста е уникално дърво и може да изненада с устойчивостта си.
Искам да направя и малко градивна критика, която принципно трябва да се възприема положително.
Тилеринга на лъка е твърде неравномерен, което в последствие ще доведе до голям сет, който с течение на времето ще се увеличава /ако вече не се е получил/. Точно това се опитваме да избегнем при направата на лъковете. Добрия лък се познава по минималния сет след продължителната му употреба.
Все още битката не е загубена!

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 15
  • Arrows: +0/-0
  • Докато дишам се надявам !
    • Профил
Re: Отново бряст
« Отговор #2 -: февруари 12, 2014, 08:10:28 pm »
Благодаря за насоките primitive !!! Направил съм няколко заготовки които съм оставил да съхнат и докато чакам си упражнявам тилиринга с клонки които ми са добър материал за обучение проба грешка метода работи докато се науча защото не  ми се иска да развалям хубавия материал ей така ...  Между другото имам доста Материал ако си мераклия мога да ти подаря за няколко лъка  ;)