Автор Тема: Въпрос за лък от ясен  (Прочетена 2122 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fox

• Newbie
  • *
  • Публикации: 11
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Въпрос за лък от ясен
« -: януари 26, 2014, 11:40:00 am »
Днес ходих да търся дърво за лък.Върнах се с идеално прав ясен с дължина 164 см,диаметър 6 см от едната страна и 8 см от другата.Въпроса ми е да го мина ли на банциг по средата и да  направя два лъка или да издялкавм само рамената?И колко до колко инча да го тилировам?

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
  • Публикации: 13
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
Re: Въпрос за лък от ясен
« Отговор #1 -: февруари 01, 2014, 02:18:11 am »
Прочетена 20 пъти , нито един отговор . Какво ти говори това ? Чети много  преди да задаваш въпрос , доста прилежно е всичко в сайта! Поздрави!!!

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: февруари 01, 2014, 08:46:27 pm »
Еееее...
Никола... Мисля, че е необходимо повече търпение и толерантност.
Fox, Има вариант да го разцепите на две половини вместо да го минавате на банциг. Тук малко рискувате да не получите идеални половини. Зависи как тръгне да се цепи. Въпреки, че можете да контролирате това с няколко клина. Ако го разполовите по дължина, тогава ще получите средна дебелина около 3,5-4 см в средата, което е добре за дебелина на дръжката. Ако решите да цепите, трябва да сте сигурен къде е бил долния и къде горния край на дървото. Цепи се отдолу нагоре. Банцигът също е начин и е по-лесно. Тогава със сигурност ще извадите две половини.
Огледайте добре дървото за дефекти и преценете преди да започнете каквато и да било работа. Бърза работа нямате.
Ако мислите, че няма да успеете да извадите две добри половини, то тогава работете най-читавата страна без да режете или цепите. И все пак е много по-добре да имате материал за два добри лъка отколкото за едни добър.
Поздрав и успех.

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #3 -: юни 27, 2014, 09:54:45 am »
Тъй като съм нов във форума и сега прочетох въпроса Ви ,ще дам следния съвет : тъй като в правилно време сте отсякли ясена ,то трябва да го държите на прохладно и проветливо място за да изсъхне и то не по-малко от 14-18месеца- и едва тогава да го сцепвате ,или изрязвате по беловината от двете страни с  банцига. За ясена ,остатъчната влажност преди всякакво обработване ,не трябва да е над 4,2% влажност. Аз ,преди 5-6 години,не изчаках това съхнене ,и се спука лъка ми при дръжката.А ,беше пълна реплика на прабългарски лък.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 502
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #4 -: юни 27, 2014, 10:23:18 am »
14-18 месеца е много! Но пък е закономерно, щом няма разцепване на дървото. От ясен, в подходящото време и с подходящите знания, може да се направи лък по всички правила дори в рамките на 2-3 седмици (от отсичането на дървото, до работещ лък).

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #5 -: юни 27, 2014, 11:02:14 am »
......А ,беше пълна реплика на прабългарски лък.

Това какво ще рече ?

Колкото до ясена, а и всяко друго дърво за селф, според мен по добре е да се цепи с клинове отколкото да се реже с банциг, така се запазват влакната вмаксималната си дължина , ясена става криво ляво за флат и никак за селф с D  сечение, чупили са ми се много атрактивно такива лъкове.

Става за ядро на сслр но има и по добри варианти.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #6 -: юни 29, 2014, 02:24:43 pm »
Трябва да се следва структурата на съответното парче дърво, така че както каза Рейвъна да се реже с банциг не е удачно. Да се запазват влакната и да не се нарушават слоевете.

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #7 -: юли 02, 2014, 04:52:21 pm »
Бях написал едни разяснения на 29-ти ,но и до сега не ги виждам-някой ще ми каже ли какво става?