Автор Тема: Въпрос за лък  (Прочетена 2275 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 15
  • Arrows: +0/-0
  • Докато дишам се надявам !
    • Профил
Въпрос за лък
« -: януари 24, 2014, 07:05:16 pm »
Здравейте днес издялках един лък от бряст и се счупи Значи какво направих отрязах  едно дърво около 16 см в диаметър разцепих го на 4 и с едната четварт започнах дялане когато достигнах грубата форма почнах с пилата когато се доближих на няколко милиметра от крайния размер рекох да изпробвам лъка и едното рамо ми се счупи аз мисля че вината е в мен защото материала си беше чисто пресен Моля даите ми съвет как да процедирам ???

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Въпрос за лък
« Отговор #1 -: януари 24, 2014, 08:40:50 pm »
Снимай счупването, за да мога да ти дам становище. По принцип, при правилна работа прясното дърво просто прави сет, а не се чупи, то е доста по-гъвкаво от изсъхналото. Провери дали не си нарушил някой годишен слой, дали в мястото на счупването няма чвор или пък си го напънал прекомерно... Съответно може и да е комбинация от изброените. Бряста е супер, ама супер гъвкаво дърво с особено дълги жилки и доволно трудно за чупене. Да не би пък все пак дървото да не е бряст?

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: януари 25, 2014, 12:47:50 pm »
Дървото е бряст на 100 % може би си прав имаше малки чворове малко преди нока на около 15 см преди нока точно там се счупи а и друго никаде не виждам размери показани нагледно като чертеж или нещо от сорта за да съм сигурен какво правя ако имаш някакви моля дай линк или качи снимка аз ще снимам после лъкчето и ще го публикувам за да видиш... Поздрави...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 25, 2014, 12:55:12 pm »
Ами с изключение на част от сложно съставните лъкове, това не е точна наука и винаги се действа според конкретното дърво. Никъде няма точни размери. Всичко зависи от типа лък, който искаш да направиш и преди всичко от размера стрела, която смяташ да ползваш. Не съм видял точни размери или пък чертежи никъде - всеки лък е уникален сам за себе си. Ако си в София мога да ти покажа някои неща и да ти помогна със напътствия или съвети - така е трудно.

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
    • Профил

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: януари 26, 2014, 04:36:36 pm »
Мноого кофти снимки. До колкото се вижда от тях /а то не е хич много/, май май не си следвал годишен слой или поне това е което мога да преценя.  Категорично едни от най-важните елементи при изработването на селф лъковете. Доказано това работи при хикори, но не знам друго дърво, което да толерира нарушаването на годишните слоеве.

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: януари 26, 2014, 06:37:56 pm »
Трудно ще намеря подходящо дърво да няма и един чвор ще се постарая повече  по принцип имам на разположение гора от бряст в нашия край няма голям избор а какво е мнението за копривката като дърво ???? за осейдж ориндж дума да не става да открия по нашия край затова бряст използвах виш ясен има но мисля че  бряста е по подходящ от ясена или бъркам ????

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: януари 26, 2014, 07:34:41 pm »
Бряста по принцип е супер дърво и когато са правилно позиционирани чворовете не му пречат, стига също така да не се нарушават годишните слоеве при тях. Ясена също е супер дърво. Принципно на него много лесно се следват годишните слоеве. Почти от всички видове дървета стават лъкове. С копривка още не съм се слъсквал, по принцип трябва да е внесен вид, но едва ли пък да не може да стане. Не се тюхкай, че нямаш осейдж - това не значи, че ако имаш задължително ще стане лък от него и то супер лък. Лъка зависи предимнно от човека, който го прави. Опитвай с всякакви дървета. Просто според дървото зависи формата на лъка.

Неактивен creyzo

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: януари 26, 2014, 11:14:11 pm »
Благодаря за отговора ще се науча като разваля още няколко ще оцеля все един  ;)