Автор Тема: Първи опит за боен английски дълъг лък  (Прочетена 10098 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Първи опит за боен английски дълъг лък
« Отговор #30 -: септември 30, 2013, 04:00:14 pm »
Оня ден забелязах, че бъдещата тетива на лъка няма да минава през центъра на дръжката - т.е. двата върха на лъка бяха в равнина, отстояща на около 15 мм от централната - почти колкото половината ширина на дръжката - в посока откъм страната, където лежи стрелата (в ляво при мен). Как е станало - не знам! Уж беше права линия?! От character лъковете знам основното правило, че колкото и да са криви и усукани рамената на лъка, ако тетивата пресича центъра на дръжката - лъкът ще работи нормално!

Знам, че сантиметър и половина вероятно не са толкова много, освен това са и в по-добрата посока (откъм стрелата), но аз все пак реших да върна тетивата към централната линия на лъка.

За целта направих проста "преса"... викат й "husky", но не знам като "ескимоска", или "здравеняк" имат предвид като превод (което не е толкова важно!). Дълга е 16 инча (40 см). Сварих участъка от лъка на водна пара за около час-час и десет минути, и с помощта на стяги го извих толкова, че временната тетива (оранжевият конец, който е опънат от към гърба на лъка, защото е рефлекс) леко да премине централната линия. Предполагам при отпускането на стягите лъкът ще се поизправи малко, и тетивата ще дойде точно в центъра (силно се надявам де! ;) ).
Лъкът ще стои така стегнат за поне седмица при 50% влажност. Дано да са достатъчни да изсъхне колкото трябва.

« Последна редакция: септември 30, 2013, 06:53:16 pm от xenos »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #31 -: септември 30, 2013, 04:01:04 pm »
...още снимки...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #32 -: септември 30, 2013, 04:01:46 pm »
...и още.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #33 -: октомври 01, 2013, 01:08:45 pm »
Принципно, щом дървото е било право, следователно при тилероването си го отслабил някъде, което е довело до изкривяването на едното или/и двете рамена в посоката странично от дръжката. Дори и така ще работи, но това изкривяване, в следствие на тилера ще продължава да се появява и може евентуално да се увеличи след употреба. В твоя случай може и да се оправи след корекцията, но потенциално, възможността остава. Правил съм лъкове, при които тетивата е била точно успоредна на дръжката и това не е прогресирало, всяко дърво обаче си е индивидуално. последно - не е хубаво корекцията да се прави при поставена тетива, така дървото може да се изкриви по посока на огъването и да остане така перманентно или да се наложи по-сложна в последствие едновременна двойна или тройна корекция.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #34 -: октомври 01, 2013, 02:16:53 pm »
Тилеринг на лъка не е правен. Дори и floor tillering. В момента това е заготовката на милиметри от крайните размери, без заобляне, без нищо. Просто докато си я пиля, случайно забелязах лекото отклонение, и като опънах конеца между върховете, разбрах колко е голямо.
Мисля, че писах в обяснението, но явно не е било много разбираемо - лъкът в момента не е натегнат. Това оранжевото е леко опънат дюлгерски канап, който при това е опънат откъм гърба на лъка. Сложих го там, само за да видя колко трябва да напъвам със стягите. ;)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #35 -: октомври 01, 2013, 02:40:04 pm »
Ок, не съм разбрал, това е друго нещо, според мен при престъргването в твоя случай са се освободили някакви напрежения или пък е съсъхнало дървото малко по-неравномерно.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #36 -: октомври 02, 2013, 12:34:49 pm »
Еййй... сега се сетих! Исках да препека малко корема на завършения лък (казват имало плюсове), но сега след тази направена корекция с варенето, вероятно ще е проблемно. :( Дали може да се осъществи?