Автор Тема: Първи опит за боен английски дълъг лък  (Прочетена 10244 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Първи опит за боен английски дълъг лък
« -: септември 20, 2013, 10:22:29 pm »
Колкото по-малко свободно време имам - толкова повече ме засърбяват ръцете да подхвана нещо ново. :) На дневен ред е нещо, което от известно време ми е влязло в главата - английски дълъг лък, но с малко по-голяма сила (боен). Искам да имам представа що е това силен лък, и какво е да стреляш с него. :)

Засега съм в съвсем начална фаза - грубо оформена заготовка. Дървото е бряст, и беше с диаметър между 10 и 12 сантиметра. За ориентация в приблизителните размери помолих Жоро, който знаем е вече майстор в тая област ;) (Надявам се, Жоре, да хвърляш по някое око и тук в темата, и да ме напътстваш с ценни съвети и занапред!  ::) ). И те (размерите) са:

Дължина: 75 инча (190 см) нтн.;
Ширина в дръжката: 35 mm;
Ширина в средата на рамото: 33 мм;
Ширина при ноковете: 12 мм;
Дебелина в дръжката: 30 мм;
Дебелина в средата на раменете: 23 мм;
Дебелина при ноковете: 14 мм.
(Бих се радвал и на евентуални допълнителни измервания по дължината на рамото - примерно в средата на първата и на втората половина от рамото ;) ).

Крайната сила, която бих желал, е нещо между 85 и 90 либри, защото не знам ще мога ли да опъвам нещо по-тежко  :-[
Даже след финалния тилеринг би било добре да е и около 80, че след лекото препичане на корема, което смятам да направя, да стане евентуално до 90 либри.

Дръвчето като беше сурово, изглеждаше доста право, но след разцепването придоби доста рефлексия, а без кората излезе и малко вълнисто (което силно се надявам да не е проблем, поне така показват по схемите в книгите - следваш контурите на гърба). Надявам се при тилеринга всичко да си дойде на мястото, и да не се налага да изправям участъци насила.

На втората снимка се вижда, че едното рамо е с по-голям рефлекс. Принципно това беше долната част на дръвчето, която обикновено е долно рамо. Някъде бях срещнал съвет рамото с по-голяма рефлексия да е горно. Дали да го следвам?
« Последна редакция: септември 20, 2013, 10:27:37 pm от xenos »

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Arrows: +1/-0
  • Patience my friend !!!
    • Профил
Re: Първи опит за боен английски дълъг лък
« Отговор #1 -: септември 21, 2013, 01:29:17 am »
Ако запазиш описаните размери ще ги имаш 90-100лб. След печене на корема ще стане около 120. Чеп ли е това в средата или петно в дървото? Туиста не е проблем, както и рефлексията. Аз бих оставил 35мм ширина паралелно по 16" от центъра или по около 40см. Междинните размери, които търсиш са следните 1/4 ~ 1.8 - 2см и 3/4 към центъра ~ 2.6см. Корема е силно заоблен през цялата дължина а гърба е с много обрани ръбове или нещо като това:

Значи - има една особеност при тилеринга на тези лъкове. Те не се огъват на floor tillering както сме свикнали и това да не те заблуди. Като стигнеш размерите го слагаш на летвата с дълга тетива и тогава ще го мислим.. ;D
« Последна редакция: септември 21, 2013, 01:08:49 pm от }|{opukc »
Не се притеснявам от психическите си отклонения, даже си ги харесвам!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: септември 21, 2013, 09:49:25 am »
Благодаря! Точно и за сеченията щях да питам. :)
Петното е от претъркана кора (имало е дръвче или клон явно наблизо). Не е засегнат първия слой, поне не на повече от част от милиметъра, и предполагам, че след почистване почти няма да личи.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #3 -: септември 21, 2013, 11:48:40 pm »
Абе сега, като преглеждах пак размерите, ми направи впечатление нещо... Гледам ноковете са 12 на 14 мм. Тъй като смятам да правя традиционните нокове от биволски рог, а те се разпробиват със свредло, няма ли да е проблем лепенето?! Все пак вмъкващия се край няма да е с кръгло сечение?!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: септември 21, 2013, 11:58:21 pm »
Отворите в рогата са били винаги с конусовидно сечение, никога цилиндрично. Така се разпределя равномерно напрежението.

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Последна редакция: септември 22, 2013, 07:02:44 am от }|{opukc »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: септември 22, 2013, 09:53:14 am »
Оф, да... сега си го представих вече. :-[ Просто като видях размерите, и си представих някакъв неправилен конус с основа елипса, и така... То верно, че края пак може да си се направи правилен конус, и да си пасне в рога....

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #7 -: септември 22, 2013, 10:03:27 am »
Това с рогата е правено само при използването на тиса, който сам по себе си не може да поддържа нокове заради своята мекост. Обикновено другите дървета са достатъчно здрави и не се нуждаят от тях. освен това рогата, колкото и фино да са направени, добавят допълнителна тежест на най-неподходящото място.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #8 -: септември 22, 2013, 10:49:09 am »
Да, съгласен съм, че е така, ама много ми се иска да има такива нокове...  ::) и да са с двойните жлебове - за стрингъра...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: септември 22, 2013, 10:58:04 am »
Значи - има една особеност при тилеринга на тези лъкове. Те не се огъват на floor tillering както сме свикнали и това да не те заблуди.

Как така не се огъват?! В смисъл, не могат, или не трябва?!

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #10 -: септември 22, 2013, 11:41:40 am »
Да, съгласен съм, че е така, ама много ми се иска да има такива нокове...  ::) и да са с двойните жлебове - за стрингъра...

Слагай рог щото тетивата ще сцепи лъка.
За  floor tillering - не мога да го обясня...просто лъка прилича в началото на дръжка за лопата и като го натиснеш той почти не подава. Стигнеш ли до там, че на  floor tillering да го огъваш прилично значи си го окепазил, в смисъл, че до крайния тилеринг ще падна на около 50-60лб.

нещо такова трябва да е floor tillering

« Последна редакция: септември 22, 2013, 11:44:51 am от }|{opukc »

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #11 -: септември 22, 2013, 01:45:04 pm »
Жоро, какво лошо има в 50-60 лб.? :P Аз примимерно по-тежък може и да не успея да опъна... ;)

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #12 -: септември 22, 2013, 01:51:03 pm »
Жоро, какво лошо има в 50-60 лб.? :P Аз примимерно по-тежък може и да не успея да опъна... ;)

Нищо лошо, но това си е таргет лък. Автора изисква "боен английски дълъг лък", както е видно от заглавието. Приемаме, че  бойния е различен от викторианския стил таргет лък или поне двоен силата му.
« Последна редакция: септември 22, 2013, 01:52:53 pm от }|{opukc »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #13 -: септември 22, 2013, 02:14:11 pm »
Жоро, той моя в момента по-скоро на кобилица прилича, нищо че вече съм на милиметри от крайните размери! ;D Като опра двата края в нещо, и се отпусна в средата, не мърда и на една трета от това, дето на клипчето ти огъваш. :) Ама от тука нататък вече съм с пилата, и бавно ще стане работата :(

Black Wolf, може би леко надценяваш силите на лъковете. ;) Примерно напоследък стрелям с 63 либров лък, който предполагам, че не винаги опъвам до край, но едно 56-7 либри със сигурност са всеки път. Мога да кажа, че е комфортна сила за стрелба (Бобъра вероятно ще потвърди, като беше вкъщи стреляхме). Има допълнителен плюс при нея - на 25-30 метра (и повече може, ама обикновено мишените са на толкова), стрелата лети практически праволинейно, и няма нужда да компенсираш параболи и т.н. :)

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #14 -: септември 22, 2013, 02:27:24 pm »
Жоро, той моя в момента по-скоро на кобилица прилича

Точна това имах предвид - той сега е над 200лб. Като стигнеш размерите остави последните 3-4см от ноковете по-дебели и направи нарези за тетива, не слагай рога още той се слага след поне 15-18 инча тилеренг/ няма смисъл да си играеш с него ако лъка се строши/. Слагаш лъка на летвата и леко надолу. Това е най-гадния момент, слагането на тетивата на пълен брейст. От там вече е лесно, инч по инч и го нагаждаш на желаната тежест. Това вече ти е ясно..