Автор Тема: Ремонт на рог  (Прочетена 2595 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 261
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Ремонт на рог
« -: август 02, 2013, 08:24:57 pm »
wanderer

и така - предисторията е следната: това е едно ядро което влача от 2 години и вече в един доста напреднал стадий на оформяне реших да опъна леко назад за да видя симетрично ли се огъват рамената. чу се едно леко пукване и рога се отлепи в областта на касан окото все едно никога не е залепян.

без големи усилия разлепих рога до края но в посока към дръжката стана невъзможно и започна да отцепва дърво

нямам никаква представа за причината за разлепването. интересното е че всичкото лепило в разлепения участък беше останало на дървото. за да залепя наново по грамотно рога първом трябваше да го разлепя. от страх да не изгубя формата на вече изтъненото ядро залепих проблемната част за дървена форма с технически желатин

после използвах ей тази тенджера с маркуч да насоча парата на точното място

отлепих рога доста трудно, но без поражения по дървото, с изключение на участъка където го бях отцепил в началото

грундирах го и го залепих с по рядко лепило. надявам се да не ме подведе по натам

тъй като не ми се правеше нов челик, а също ми се щеше при презалепянето рога да легна абсолютно в старата позиция реших да ползвам ленти от вътрешна автомобилна гума

тука чирака помага

а тука вече всичко стегнато с гумите

изрязване на фиксиращата форма

и смело напред

има още малко за дооформяне, но не го бързам и отвреме на време като се изкуша го остъргвам тук таме, защото все ми се вижда че е тежък, но ако му е писано ще стане лък. ако не - здраве!

---------

Sea Raven

Точно такива теми са ми най интересни, каква според теб ще е причината за деламинацията?
Обикновенно в такива случаи е малко лепило или прекалено много пристягане.

На мен ми деламинира едно рамо и беше същото положение, цялото лепило/което не беше много/ остана по дървото, рогът си беше чист и гладък все едно не е грундиран дори.
Там бях стягал доста при лепенето и вероятно от това се получи.

Ще направя при първа възможност един експеримент с набраздяването на рогата и грундирането, ако им изпаднат подходящи пластини ще пробвам не да правя надлъжни прави набраздявания като стандартните ами ще насека грубо и хаотично като костените пластини например, при това положение повърхността на рога леко се раздърпва от нишки и си мисля че ще се залепи по добре.

Когато лепих костени пластини една за друга в началото правих хубави равни надлъжни набраздявания с ножовка и много лесно ми се отлепваха, като почнах да правя стандартното грубо хаотично насичане както на оргиналните пластини от погребенията вече нямаше този проблем.
При равно и далъжно набраздяване тръгне ли отнякъде си върви лесно по браздата като цип, при хаотичните диагонални насечки има спиране на линията на отлепване, от тази логика си го мисля.

---------

wanderer

нямам никаква идея каква е причината за разлепянето или по скоро за незалепянето. още докато работих по оформянето на рога точно на проблемното място пилата издаваше един по особен звук при търкането, и още тогава ме съмни че нещо не е наред. отхвърлям залавянето на въздух защото ако беше така трябваше да има остатъци от лепило и по рога и по дървото. отхвърлям също недостатъчното лепило защото има по над 20 слоя грунд на рога и на дървото....незнам. все едно не беше залепено в проблемния участък. ако погледнеш шестата поред снимка там където се е отчекнало дървото има две тъмни петна. това са остатъци от рог. е там и с пара неможах да го разлепя чисто. от там до дръжката беше залепено жеУезно.

---------

Hristiqn

Sea Raven wrote:
Когато лепих костени пластини една за друга в началото правих хубави равни надлъжни набраздявания с ножовка и много лесно ми се отлепваха, като почнах да правя стандартното грубо хаотично насичане както на оргиналните пластини от погребенията вече нямаше този проблем.
При равно и далъжно набраздяване тръгне ли отнякъде си върви лесно по браздата като цип, при хаотичните диагонални насечки има спиране на линията на отлепване, от тази логика си го мисля.

Има един дърводелски инструмент същия като ренде ама ножа му е на зъби.Казва се зъбник или поне аз така го знам  използвам го когото лепя две части челно без сглобка.Ролята на зъбника е да развлакни двете повърхности на детайлите хаотично, е повярвайте ми няма разлепяне има цепене.Отказал съм се да лепя на равни и прави зъби части под напрежение,освен ако сглобката не се вижда ама при лъковете такова място няма.

---------

archy

Инструмента наистина се казва така-зъбник или на немски/оттам са влезли термините/ цан хобел.
Функцията му е да награпи повърхностите ,но основното му приложение е да направи
повърхностите за слепване абсолютно в една равнина,което е основа за добро слепване.
За да има добра адхезия повърхностите трябва да са равнинни.,иначе лепилния шев е неравномерен
и в следствие на това здравината на слепването не е еднаква по цялата повърхност.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
Re: Ремонт на рог
« Отговор #1 -: август 03, 2013, 12:30:03 am »
в средата на април е сложен последния слой сухожилия. надявам се да излезе нещо читаво

"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: август 10, 2013, 11:25:18 am »
Имам подобен проблем с един хунски лък започнат преди 2 години. По същия начин решх да опъна леко назад за да видя дали не трябва да поотнема още малко от ядрото.
1. Интересното е, че очаквах проблем имено там където рогът и ядрото се отлепиха.
2. Мястото кънтеше леко на кухо когато го почуквах с нещо твърдо - сиреч имало е въздух.
3. И при мен лепилото беше останало върху дървото, а по рогът - нищо.
4. И при мен на известно разстояние разлепването вървеше лесно, а после дървото започна да отцепва.

Каква може да бъде причината???

Според мен проблемът е:
1. И Динко доколкото виждам на снимките, а и аз сме работили с изпъкнало ядро-вдлъбнат рог!
2. Съвсем очаквано е да остане мехур ако профилите на дървото и рогът не пасват добре.
3. Понеже лепим в такава позиция, в която роговата пластина е отготе, то ако има кухини (празнини) съвсем естествено е лепилото да стече по дървото (надолу) а въздухът да остане откъм рога (отгоре).

Това е моето мнение.
Поздрав,
Невен.
« Последна редакция: август 10, 2013, 11:27:24 am от neven »

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: август 10, 2013, 11:53:18 pm »
и аз се движиех в този ред на мисли, и много ми се ще да приема твоето становище - поне ще имам яснота за причините за деламинацията. нещото обаче което не мога да си обясня е: защо в зоната където най лесно деламинира,  ВСИЧКОТО лепило беше на дървото? имам предвид и грундираните слоеве лепило от рогът. ако съм заловил въздух балона нямаше ли да остане между грунда на рога и лепилния слой оставащ при залепването?

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: август 11, 2013, 06:59:42 am »
Според мен причината е в следното. Когато лепим, поне аз така правя, преди да нанеса лепилото реактивирам грундираните части с една ръка много рядко лепило (почти грунд). Това до известна степен внася малко влага във филма от грунд. После грундът по ядрото и рога поема още малко влага от самото лепило, т.е леко реактивира. Като започне да съхне и да полимеризира туткалът губи обем. Според мен в този момент явно дърпа към мястото където е стекло лепило, т.е. към дървото.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #5 -: август 13, 2013, 11:42:20 pm »
пак остава в мен леко съмнение за механизма на този неуспех, но едва ли има някакво значение вече. може и да си прав. ще гледам другия път 100% да не гепам въздух..

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #6 -: февруари 07, 2016, 01:14:06 pm »

стрелях десетина стрели, не можах да го строша. иска още корекции в тази равнина както се вижда. по неприятното е, че има известна нестабилност, и ще трябва да поработя основно над това. башовете не са завършени.
« Последна редакция: февруари 07, 2016, 01:16:41 pm от nameless »